A Duna régió vidéki területeinek kihívásai – nemzetközi konferencia
2025. 07. 04.
A PlaceCRAFT projekt 2025. május 28–30. között háromnapos konferenciával indult Budapesten, részben a Danube Ruralscapes projekt társszervezésében. Mindkét projektet az Interreg Duna régió program finanszírozza, elsősorban a 3.3 és 4.2 prioritási területekre összpontosítva. Az első napon, május 28-án a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Urbanisztika Tanszéke és a Kortárs Építészeti Központ nemzetközi konferenciát rendezett „A Duna régió vidéki területeinek kihívásai” címmel.
A BME főépületének ünnepi termében megrendezett eseményen közép- és délkelet-európai szakértők gyűltek össze, hogy négy tematikus ülésen 26 kutatási projektet és közösségi kezdeményezést mutassanak be.
Az első szekció, a „Regionális tervezés a vidéki identitás és fejlődés érdekében” címmel, visszatért a DANUrB projekt örökségéhez, és olyan új módszertanokról is szó volt, mint például a Negotin borvidék területrendezési terve. A fő témák között szerepelt a Bánát régió térbeli rezilienciája és a Balaton környékén tapasztalható urbanizációs nyomás.
A második szekció, a „Fenntarthatósági célok vidéki környezetben” címmel, az építészet kulturális jelentőségével, az örökség modern igényekhez való igazításának kihívásaival és Veliko Tarnovo revitalizációs törekvéseivel foglalkozott, ami új ötleteket és inspirációt adott a PlaceCRAFT jövőbeli rezidencia programjához.
A harmadik szekcióban, a „Vidéki örökség és városi táj megőrzése” címmel, előadók mutatták be a vidéki örökség értékelésének modelljeit Baranyában és az osijeki diákok által vezetett műhelyeket, hangsúlyozva a multidiszciplináris, problémamegoldó tanulási megközelítéseket.
Az utolsó szekció, a „Közösségi elkötelezettség a fenntartható vidékfejlesztésért” címmel, a demográfiai hanyatlás visszafordítására irányuló stratégiákat emelte ki, amelyek a fiatalok vállalkozói szellemének, a digitális integrációnak és az ökoturizmusnak a támogatásán alapulnak. Az olyan innovációk, mint a Smart Landscape Management Toolkit és a Tájtéka projekt a Balaton-felvidéken, bemutatták, hogyan erősíthetik a közösségi programok, a közszolgáltatások és a kulturális tevékenységek a vidék vitalitását.
A konferencia sikeresen létrehozott egy platformot a tudáscserére és az együttműködésre a szakértők, a gyakorló szakemberek és a helyi közösségek között. Bemutatta, hogy a regionális identitás, a fenntarthatóság és a közösségi elkötelezettség integrálása hogyan kínálhat hatékony utakat a Duna-régió vidéki területeinek regenerálására.
