/
A HouseEurope! nyerte az idei Obel-díjat

Tanulmányút a 2024-es prágai The Czech festival Film and Architecture-ön

2024. 11. 10.

Szeptember 28 és október 3. között vett részt a 2024-es Budapesti Építészeti Filmnnapok szervező csapata ( Kovács Léna, Köves Bálint, Kuklis Tibor, Lantos Réka Puskás Levente, Mezei Bernát) a prágai filmnapokon. A filmnézést mellett szateliprogramokon való részvételre és a prágai élet megismerésére is volt elegendő idő.

A 2024-es Budapesti Építészeti Filmnapon való részvételük után az őszi prágai Építészeti Fesztivál és Filmnapok szervezőitől  (Sabina Ježková, Vacláv Ševčík, Marcela Steinbachová) kaptak a Kortás Építészeti Központ munkatársai meghívást. 2024-es prágai Film a Architektura filmfesztivál a film és építészet kapcsolatát vizsgálja és mutatja be. A rendezvénysorozat nemcsak a szakmai szempontból volt különösen jelentős, hanem kiváló lehetőséget kínált a nemzetközi kapcsolatok építésére és szakmai eszmecserére is.

Mivel elsősorban tanulmányútként fogtuk fel prágai kiruccanásunkat, ezért a 2025-ös budapesti fesztiválon bemutatandó filmeket kerestünk, amellett, hogy a külföldi szervezőgárda módszereit is igyekeztünk megfigyelni. A fesztivál keretében olyan filmeket néztünk meg, amelyek közvetlen kapcsolatban állnak az építészet világával és különböző megközelítésekben mutatják be a modern építészeti gyakorlatot.

A teljesség igénye nélkül az alábbi filmet emelnénk ki ( a fesztivál a hétvége elött elkezdődött):  The Architects of Hope Ukrajna háború utáni építészeti lehetőségeit és kihívásait tárgyalta, a fenntartható és humánus tervezés perspektívájából.A film nemcsak a praktizáló helyi építészek projektjeit tagalalja, hanem harcokat túlélni igyekvő ukrán építészmérnök-oktatás diákjait, akik innovativ megoldásaikkal -  egyenlőre -  elméleti síkon igyekeznek hozzátenni az ország újjáépítéséhez.

Liam Young: Speculative Architecture a  jövő városainak és életformáinak spekulatív megközelítése, ahol a technológia és az építészet összeolvadása kerül a középpontba. A blokk egy rövidfilm csokort takart, egymást váltották, vagy sokszor kollázsként jelentek meg az élőszereplős és a renderelt jelentek, sajátos ízt adva a filmek képi világának.  A kisfilmek túlmutattak az építészet határain, sokszor az ember és technológia egymást feszegető mivoltán volt a hangsúly, máskor “csupán” a disztópikus város vizualizációját láttuk magunk elött a prágai CAMP-ben ( ami akár a cseh kortás építészeti központnak is betudható) 

Architecton az építészeti kreativitás és kísérletezés dokumentációja, amely új utakat keres a kortárs városi terek tervezésében, lassabb hangvétülű alkotás tele gyönyörű jelentekkel. Concrete Time az idő és az épített környezet viszonyát vizsgáló alkotás, amely az emberi tevékenység hosszú távú hatásait helyezte fókuszba. Szkopje földrengést követő brutalista építészete kezdetben az össznépi újjáépítés eredményeként tündökölt, mára, azonban csak elhagyatott látszóbeton tömegeket látunk. Az ide vezető utat a film részletesen taglalja. A vetítés után körbenéztünk a Cseh Nemzeti Galériában

DEPOT – Reflecting Boijmans a rotterdami Depot Boijmans Van Beuningen múzeum épületének tervezési és kivitelezési folyamatát dokumentálja. A film egyszerre tárgyilagos, tűpontos részletességgel bemutatja a tervezés és kivitelezés főbb szereplőit és azok tevékenységét. Ugyanakkor a film középpontjában az MVRDV vezető tervezőjőnek és a múzeum igazgatójának kapcsolatáról, közös munkájáról is szót emel, ami egy rendkívül komikus szájízt ad a filmnek. 

Architekture CSSR 58-89 egy átfogó dokumentumfilm, amely a Csehszlovák Szocialista Köztársaság építészeti örökségét és a korszak politikai kontextusát vizsgálta. Magyar szemnek sokszor ismerős momentumokat bemutató film rendkívül velős, nagyon alapos. Filmes eszközök és építészettörténeti kutatás tekintetében is nagyon magas minőséget képvisel,  a számtatlan építésszel, társtervezővel készített interjúk pedig tovább emelik a nivót. Scenes from a Memory szintén egy dokumentumfilm csokor, amely az épített környezet és a kollektív emlékezet összefonódását bemutató alkotás, amely személyes és közösségi terek jelentőségét tárgyalja. A távol-keleti közösségek életébe bemutató film vetítésén külön plusz volt, hogy rendező bejelentkezett a vetítés során egy rövid videóüzenet erejéig.

A fesztivál számtalan szatelitprogramot kínált: már rögtön megérkezésünkkor, szeptember 28-án résztvehettünk, az elsősorban prága külvárosi lakótelepeit érintő sétán. A túristacsalogató belváros után igazi felüdülés volt, főleg az avatott építész szemének. Ezt másnap, vasárnap egy rendezők közötti ismerkedős brunch követte, amely kiváló alkalmat biztosított arra, hogy személyesen találkozzunk a fesztivál szervezőivel és a nemzetközi rendezőgárda tagjaival. Ezen a rendezvényen ismertettük a Kortárs Építészeti Központ munkáját, céljait és a jövőbeli projektjeinket a cseh szervezőkkel és a nemzetközi szakmai közönséggel. A rendezvény különösen hasznos volt új szakmai kapcsolatok építésére és lehetséges együttműködések kialakítására. Ezek mellett számtatlan. egyéni kultúrális programot szervezett magának a magyar delegáció (TV torony, Ismeretlen Katona Emlékműve, U Zlatého tygra látogatás stb.)

Különleges lehetőségként Sonia Herman Dolz holland rendezőnő segítségével ellátogathattunk hétfőn a prágai Designblok fesztiválra, amely Közép-Európa egyik legjelentősebb design és építészeti eseménye. A fesztivál keretében személyesen találkoztunk Winy Maas-szal, az MVRDV vezető tervezőjével, és meghallgattuk az előadását. Maas előadása mély betekintést nyújtott a kortárs várostervezés innovatív megközelítéseibe. A kiállítás mellett ünnepélyesen bejelentésre került, hogy az MVRDV fogja tervezni a prágai reptér új épületeit.

A 2024-es prágai filmfesztiválon való részvételünk rendkívül eredményes volt mind szakmai, mind pedig kapcsolatépítési szempontból. A fesztivál lehetőséget kínált számunkra, hogy mélyebb betekintést nyerjünk a nemzetközi építészeti trendekbe és a film és építészet összefonódásának különféle aspektusaiba. A 2025-ős Budapesti Építészeti Filmnapok szervezéséhez számos inspirációt találtunk (pl.: egyszerűsített kihajtogatható kiadvány a tavalyi irkatűzött füzet helyett, rendezői bejelentkezés filmek elött, szervezői póló stb.)  

A rendezvényen szerzett tapasztalatok és kapcsolatok hozzájárulnak ahhoz, hogy tovább erősítsük intézetünk szerepét a hazai és nemzetközi építészeti diskurzusban.

Telefon

+36 30 522 5994

Cím

1111 Budapest, Bartók Béla út 10-12.

E-mail

info@kek.org.hu

Bankszámlaszám

16200151-18538407

Adószám

18189223143


Nyitvatartás

H - CS 09:00 - 17:00 | P 10:00-16:00

Telefon

+36 30 522 5994

Cím

1111 Budapest, Bartók Béla út 10-12.

E-mail

info@kek.org.hu

Bankszámlaszám

16200151-18538407

Adószám

18189223143

Nyitvatartás

H - CS 09:00 - 16:00

Telefon

+36 30 522 5994

Cím

1111 Budapest, Bartók Béla út 10-12.

E-mail

info@kek.org.hu

Bankszámlaszám

16200151-18538407

Adószám

18189223143

Nyitvatartás

H - CS 09:00 - 16:00