InclusiveCity
Hogyan válhatnak városaink valamennyi lakójuk számára befogadóbbá és élhetőbbé?
Hogyan erősíthető fel a nehezebben elérhető, sérülékeny társadalmi csoportok hangja a várostervezésben?
Hogyan fejleszthetünk városrészeket úgy, hogy az átalakuló terek valóban a helyben élőket szolgálják, és ne utazókat, vagyonosabb társadalmi csoportokat vonzanak be?
Ezekre a kérdésekre keressük a választ a három éven át tartó InclusiveCity projektben öt európai városban - Bécsben, Budapesten, Rómában, Rotterdamban és Oslóban - 15 partnerszervezet együttműködésével. A 15 perces város megközelítésével dolgozunk, - ahol a mindennapokban igénybevett szolgáltatások és intézmények, mint a munkahely, üzletek, egészségügyi, oktatási és kulturális intézmények 15 perces sétával elérhetőek. A projekt során közterek átalakításával és közösségi együttműködések támogatásával, valamint olyan módszertanok fejlesztésével foglalkozunk, amit más városok is tudnak alkalmazni széleskörű társadalmi csoportok bevonására.
A Népszínház utca a város egyik legizgalmasabb környékén található, ahol nagyon sokféle nemzetiség él, több kultúra találkozik és keveredik egymással. A projekt során a lakók bevonásával, valamint helyi civil szervezetekkel és vállalkozásokkal együttműködve dolgozunk a helyteremtés - placemaking - eszközeivel. Közösségi eseményekkel, kisebb fizikai beavatkozásokkal készülünk, különös hangsúllyal az egykori Népszínház utcai postában rejlő lehetőségek újragondolására, valamint az utca életét formáló szereplők hálózatosodását segítő fórumok szervezésére.
2026 tavaszán a Nyitva! fesztivál járul hozzá az utca üres üzlethelyiségeinek a közösség érdekeit szolgáló kiadásához. A Nyitva! fesztivál keretében olyan kezdeményezéseket támogatunk, amelyek javítják az utca társadalmi kohézióját és hozzájárulnak a helyi gazdaság élénkítéséhez. Őket kapcsoljuk össze az ingatlantulajdonosokkal, akik utcafronti helyiségüket a közösség bevonásával és energiáival kívánják felélénkíteni. Célunk mindenki számára előnyös együttműködések létrejöttét elősegíteni a Népszínház utca fenntartható fejlődésének érdekében.
Partnereink:
RÉV8 - a Józsefvárosi Önkormányzat városfejlesztési terveit megvalósító szervezet
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Urbanisztika Tanszék
A 2024-1.2.1-HE_PARTNERSÉG-2024-00009 számú projekt a Kulturális és Innovációs Minisztérium Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból nyújtott támogatásával, a Driving Urban Transitions (DUT) partnerség keretében, az Európai Unió Horizont Európa kutatási és innovációs programjának a társfinanszírozásában valósul meg.