A KÉK Közösségi Kertek Programja 2010 óta foglalkozik a városi kertészkedés magyarországi meghonosításával és elterjesztésével. Több mint egy évtizedes működésünk során kidolgoztuk a közösségi kertek hazai adaptálásának módszertanát, jogi hátterét és modelljeit, miközben mintakertek létrehozásával segítettük elő a kezdeményezés önszerveződő mozgalommá fejlődését.
A közösségi kertek nem egyszerűen kertészkedést jelentenek az urbánus környezetben – küldetésük ennél jóval átfogóbb: újraértelmezik az ember és természet kapcsolatát a városi térben. Kertjeink élő zöld felületek a város szövetében, amelyek sokféle funkciót látnak el: közösségi események, környezetvédelem, egészségmegőrzés, oktatás és közösségi kultúra modern városi színterei, miközben a pihenés és rekreáció területei, élő zöld szigetek a belvárosi betontájképben.
Az önellátás kicsiben történő kipróbálására alkalmas városi kertészkedés különböző korú és hátterű embereket szervez közösségbe, akik a közös kertészkedés során elsajátított készségeiket és szemléletüket az élet más területein is gyakorolják: erősödik együttműködési készségük, felelősségérzetük, környezettudatos, egymás munkáját megbecsülő lakói a városnak.
A KÉK számos fővárosi és vidéki közösségi- és iskolakert létrejöttében vett részt különböző intézmények, önkormányzatok és üzleti szereplők szakmai partnereként. Jelenleg három közösségi kertet működtetünk: a Csárdás Kertet (2014 óta), a Kisdiófa Kertet (2016 óta) és a Kőris Közösségi Kertet (2024 óta). A program keretében 2012 óta több mint 1000 városlakónak biztosítottunk kertészkedési lehetőséget.
A Közösségi Kertek Programból nőtt ki a KÉK Klímaplatform programja, amely még szélesebb perspektívából közelíti meg a városi klímaadaptáció kérdését, miközben továbbra is központi szerepet játszanak a közösségi kertek és a fenntartható városi megoldások.