/
Nemzetközi Építészeti Makettfesztivál

Nemzetközi Építészeti Makettfesztivál

Túlzás nélkül állítható, hogy 2008-ban az év legjelentősebb építészeti kiállításanyaga állt össze Budapest közepén a KÉK akciója keretében. A 100 szoba – 100 makett című esemény kivételes, pályázati projektekre fókuszáló tematikájával 20 országból érkezett makettek várták a szakma képviselőit és a nagyközönséget a KÉK akkori, Szervita téri központjában.

A kiállítás mellett számos eseménnyel kibővített fesztivált második alkalommal 2010-ben a Műcsarnokban rendeztük meg, Modeling Museums címmel. A téma ezúttal a kulturális intézmények és a tervezői praxis kapcsolata volt, amit az elmúlt két évtized európai múzeumainak és kiállító tereinek építészetén keresztül mutattunk be. Az eredmény messze túlmutatott az építészeti seregszemlén: a 15 országból válogatott közel 70 makett mellett szimpóziumok és oktatási programok elemezték a kulturális intézmények átalakulását és a tervezői gyakorlat megújuló eszköztárait, illetve a tervezés és makettezés gyakorlatába makettező műhely és közönség események adtak betekintést.

A 2013-ban harmadszor megvalósuló esemény a makettezés és a város kapcsolatát járta körül. A makett nem csupán építészeti koncepciók, hanem változatos információtípusok és folyamatok megjelenítésére is alkalmas, így munkaeszközként egyedülálló segítség lehet a városok működésének áttekintéséhez. A fesztivál ezt tette a közönség számára kézzelfoghatóvá és kipróbálhatóvá. Milyen lehetett volna, milyen lehet Budapest? A közös gondolkodáshoz jó alapot nyújtott a főváros több évtizede készült, ritkán látható, 1:500 léptékű fa makettje, ami ezúttal a programok, workshopok és előadások kiindulópontja is volt. Ezek mellett sétaútvonal vezetett végig a város fejlődésének különféle, modellértékű helyszínein és ismert vagy eldugott makettjein, illetve szakmai rendezvények is elemezték a modellezés szerepét és lehetőségeit a városfejlesztésben és az érintett partnerek közötti együttműködésben.

A negyedik építészeti makettfesztivál a makettek és digitális adatok kapcsolatával foglalkozott 2018-ban. A bevezető installáció az MIT Media Lab által fejlesztett CityScope első magyarországi alkalmazása, egy olyan interaktív makett formájában, amely valós időben mutatja be a várostervezési döntések hatásait. A Kortárs Építészeti Központ által épített makett témája a Csepel Művek, Budapest egyik legfontosabb barnamezős zónája. A kétszáz hektáros területet 10.000 Lego-kockából építettük meg, majd a KÉK által a Művek területén végzett két éves kutatómunka eredményeit vetítettük rá. A terület fejlesztési lehetőségeit a gyűjtött adatok és az átépíthető makett felhasználásával további programok keretében jártuk körül. A kiállítás a Shared Cities - Creative Momentum együttműködés keretében megvalósult, a Csepel Művekkel foglalkozó projekthez kapcsolódott.

A 2019. évi V. Építészeti Makettfesztivál az előzőek tematikus fonalát folytatva a makettek különféle funkcióit, a tervezésben betöltött szerepüket, és a nyitott tervezés folyamatát helyezte a középpontba az elmúlt két évben épült, illetve jelenleg építés alatt álló budapesti épületek makettjein keresztül. A KÉK Bartók Béla úti központjában rendezett tárlat többek között a MOME Campusfejlesztés III. üteme (3h Építésziroda), a Párisi Udvar felújítása (Archikon), a MOL-toronyház (Foster + Partners), a Magyar Telekom és T-Systems székház (Tiba Építész Stúdió) tervezéséhez készült maketteket mutatta be. Reprezentatív és munkaközi, 3D-nyomtatással és kézi asztalosmunkával készült tárgyak egyaránt szerepeltek a tárlaton, amely emellett összképet kínált a Budapest közterein látható makettekről is. Az V. Építészeti Makettfesztivál programja a KÉK 2019-ben indított mentorprogramjának keretében valósult meg. A mentoráltak öt csoportban dolgoztak, terveztek és tettek javaslatokat a kiállítás tartalmára és megvalósítására vonatkozóan. Az egyes csoportok feladata volt a makettek kiválogatása, egyeztetése és beszállítása; a kiállítás arculatának és installációjának megtervezése, valamint a fesztivál kommunikációjának kialakítása. Önálló csoport foglalkozott a kültéri makettek felkutatásával és integrálásával a fesztiválba, amelynek eredménye egy 23 objektumot tartalmazó térkép lett.

2022-ben a tavaszi programok az építészeti emlékezetet állították fókuszba egyéni, közösségi és intézményi szinten. A KÉK programsorozata az egyes korok épített örökségét és azok funkcionális vagy városképi átalakulását járták körül. A 6. Nemzetközi Makettfesztivál helyszíne az Északi Járműjavító Dízelcsarnoka, az Új Közlekedési Múzeum leendő helyszíne, központi témája pedig Az Emlékezés Technikái, azaz a makettek és az emlékezés kapcsolatának feltárása. Maga a helyszín is meghatározó a téma szempontjából, azaz a Közlekedési Múzeum kiállítási tere, az Északi Járműjavító, hiszen az épület egy értékes ipar- és közlekedéstörténeti örökség. Ennek rekonstrukciója a következő időszakban megújítja Budapest egyik városi barnamezős területét, az épített örökség védésének figyelembevételével. Időszaki kiállítás is nyitott a Szabadság híd Vámházában, a Rituals of Solitude címet viselő The Unfolding Pavilion, 17. Velencei Építészeti Biennálé kiállítása. A kurátori koncepció kidolgozásában együttműködő partnerünk az Urbanum, akik az alapítás óta elméleti, gyakorlati és művészeti síkon értelmezik a várost a benne élő egyénnel és közösségekkel, amely állandó hatással van egymásra és a jövőre.

2024-ben a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ társszervezésében, az intézmény leendő új otthonának helyszínén, a Walter Rózsi-villa mögötti Műhelytérben valósult meg az esemény. A fesztivál mottója a „learning by doing”, azaz a tapasztalati tanulás volt, ami pedagógiai értelemben arra utal: a tudás a legjobban a saját gyakorlaton keresztül sajátítható el. Ebbe az értelmezésbe kapaszkodva a 7. Nemzetközi Építészeti Makettfesztivál azt kutatta, miként segíti a modell az építészeti gondolat megragadását, kifejezését és átadását, magyarán: miért makettezünk? A több mint 180 makettet felvonultató kiállítás vállaltan szubjektív válogatás volt egy szubjektív műfajból – érdekes, látványos, tanulságos tárgyakkal Ausztriából, Csehországból, Horvátországból, Németországból, Portugáliából, Svájcból, Szlovákiából, Szlovéniából, és persze Magyarországról.

Telefon

+36 30 522 5994

Cím

1111 Budapest, Bartók Béla út 10-12.

E-mail

info@kek.org.hu

Bankszámlaszám

16200151-18538407

Adószám

18189223143


Nyitvatartás

H - CS 09:00 - 17:00 | P 10:00-16:00

Telefon

+36 30 522 5994

Cím

1111 Budapest, Bartók Béla út 10-12.

E-mail

info@kek.org.hu

Bankszámlaszám

16200151-18538407

Adószám

18189223143

Nyitvatartás

H - CS 09:00 - 16:00

Telefon

+36 30 522 5994

Cím

1111 Budapest, Bartók Béla út 10-12.

E-mail

info@kek.org.hu

Bankszámlaszám

16200151-18538407

Adószám

18189223143

Nyitvatartás

H - CS 09:00 - 16:00