/
TÁJTÉKA

A TÁJTÉKA célja, hogy párbeszédet indítson a Veszprém-Balaton-felvidék régió intelligens tájhasználatával kapcsolatban, összekapcsolja és segítse az ebben érdekelt helyi vállalkozókat és lakosokat, újonnan beköltözőket és látogatókat.

Intelligens tájhasználat alatt a fenntartható életformákat és gazdálkodási gyakorlatokat, a hagyományok adaptív változásait és fenntartását, a kísérletező szemléletet és a generációkon átívelő együttműködéseket értjük.

Felkutattuk és láthatóvá tettük a régió tájhasználatának jellegzetességeit, a példaértékű gyakorlatokat és a közösségek szerepét. Helyi közösségekkel dolgoztunk együtt és a közös tapasztalatokból mintaprojekteket alakítottunk ki. A gyakorlatban használható javaslatokat és eszköztárat készítettünk itt élőknek, beköltözőknek és ide látogatóknak. Mindezekkel az volt a célunk, hogy ezeken keresztül bemutassuk és ötleteket adjunk arra, hogyan lehet ma kötődni egy történeti tájhoz, és egyben fenntartható és megújulni képes életmódokat és közösségi tájhasználati gyakorlatokat kialakítani.

Velük dolgoztunk együtt

Aktív helyi szereplők – EKF résztvevő települések aktív kulturális szereplői, innovatív vállalkozók, olyan helyiek, akik rendelkeznek jó gyakorlattal, másolható történettel a tudatos tájhasználat terén

Időszakos helyi szereplők – Szezonálisan itt lakók, potenciális ideköltözők

Látogatóközönség – a Balaton-felvidék alkalmi tájhasználói, látogatói, EKF-közönség

Szakmai közeg – a tudományos és szakmai élet szereplői a turizmus, vidékfejlesztés, agrárinnováció, kulturális örökség területeiről

Döntéshozók – helyi polgármesterek, testületi tagok

Eredmények
3 kötetes kiadványsorozat
  • A Balaton-felvidék jövőképe - A TÁJTÉKA kutatásának összefoglalója, módszertana és tanulságai (I. kötet)
  • Üdvözöl a Balaton-felvidék - Használati útmutató itt élőknek, beköltözőknek, látogatóknak (II. kötet)
  • Egy régió eszköztára - Tanuljunk a Balaton-felvidéktől! - (III. kötet)

A kiadványokat a régióban szervezett könyvbemutató kerekasztal-beszélgetések és Pecha Kucha estek keretében ismertettük meg az érdeklődőkkel. Utóbbiakon pörgős, tömör előadásokon a Balaton-felvidék izgalmas projektjeinek vezetői, közösségszervezői, innovatív vállalkozói és a TÁJTÉKA projekt szakemberei és együttműködő partnerei osztották meg tapasztalataikat és értékes témafelvetéseiket. A kiadványok online is elérhetőek a KÉK Tudástárában.

Élménykör a Balaton-felvidéken - TÁJTÉKA Mentorprogram 10 alkalmas képzéssel

A műhelymunka-sorozat a Balaton-felvidék kulturális és természeti értékeit bemutató turisztikai szolgáltatások fejlesztésének előmozdítását tűzte ki célul úgy, hogy segítse a helyi turizmus szereplőinek együttműködését, közös gondolkodását, régiójuk örökségének és értékeinek átadását.

Tájhasználók a Balaton-felvidéken - 9 alkalmas nyílt szakmai fórumsorozat

A Balaton-felvidék más-és más településén szervezett havi összejövetelek célja az eltérő szakmai szerepek, érdekek és nézőpontok ütköztetése volt, hogy a régió szakembereinek álláspontja közeledjen és árnyaltabb közös vízió szülessen a táj jövőjéről.

A helyi közösségekkel és közösségeknek szervezett események

SéTapolca - Sétafesztivál a Tapolcai-medencében

A hétvége során több mint kétszázan járták be Tapolcát és a környező kisebb településeket, túraútvonalakat. A fesztivál keretében helyi séta- és túravezetőkkel dolgoztunk közösen, hogy olyan program álljon össze, ami méltón bemutatja a Tapolcai-medence gazdag épített és táji környezetét. Két nap alatt tizenegy séta valósult meg, ahol a modern építészettől kezdve a tapolcai haraszton át a Balaton-felvidéken rejtőző vulkánokig rendkívül változatos témákkal ismerkedhettek meg a sétálók.

Félszigeti barangolás - örökségünk gyerekszemmel

A Tihanyban rendezett gyereknap arra kereste a választ, hogyan kapcsolódhatnak a gyerekek a természeti környezetükhöz és az épített örökséghez kísérletező, alkotó folyamatokat kipróbálva, helytörténeti sétákat, interaktív kiállításokat végigjárva. A programszervezés folyamatának facilitálása egyúttal a helyi kulturális élet szereplőinek együttműködését segítette, a Balaton-felvidék örökségének és értékeinek átadását ösztönözve.

TÉR_KÉPZŐ építőtábor a Vázsonyi-medencében

Egy hét alatt négy településen újultak meg közös használatú terek, valósultak meg köztéri bútorok a helyi közösségek igényeinek felmérését és a térség építészeti örökségének kutatását követően a BME Urbanisztika Tanszék hallgatóinak féléves tervei alapján.

Pomerium - Múltidéző napok Balatonalmádiban

A Balaton-parti üdülővárosban az Europa Nostra-díjas Budapest100 mintájára ünnepeltük a helyi közösségeket és az épített örökséget egy 3 napos eseményen. A városi sétával induló építészeti-kulturális fesztivál szervezésébe a helyi civil szervezeteket, helytörténészeket, sétavezetőket, kulturális szervezőket hívtuk, részvételükkel a hétvégén 30 megnyitó házban valósultak meg épületbejárások, kézműves foglalkozások, koncertek, kiállítások, gyerekprogramok.

Az események módszertani alapját a KÉK több éve sikeresen működő programjai - a KÉK Városi séták, az ArchiKids Budapest - Városálmodók, a TÉR_KÉPZŐ építőtábor és a Budapest100 - adták.

A projekt utóélete

A projekt 2021 és 2023 között valósult meg a régió számos helyszínén, helyi szereplők, és lakók bevonásával. A projekt kiemelt célja volt a programok és együttműködések fenntarthatóságának megteremtése, hogy a megkezdett folyamatok a projekt lezárultával is tovább éljenek. A háromrészes kiadványsorozat mindenki számára használható eszköztár és módszertani gyűjtemény. Az események eredményei és módszertanai publikusak - a KÉK Tudástárban - és transzparensek, ezzel segítjük folytathatóságukat és átvételüket.

A bemutatható eredmények között számos olyan anyag, dokumentum készült, melyek későbbi EKF városok számára is példaértékűek és adaptálhatóak.

A program a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program támogatásával jött létre.

Olvass tovább a projektről a tudástárunkban

Tovább a tudástárra

Olvass tovább a projektről a tudástárunkban

Tovább a tudástárra

Olvass tovább a projektről a tudástárunkban

Tovább a tudástárra

Telefon

+36 30 522 5994

Cím

1111 Budapest, Bartók Béla út 10-12.

E-mail

info@kek.org.hu

Bankszámlaszám

16200151-18538407

Adószám

18189223143


Nyitvatartás

H - CS 09:00 - 17:00 | P 10:00-16:00

Telefon

+36 30 522 5994

Cím

1111 Budapest, Bartók Béla út 10-12.

E-mail

info@kek.org.hu

Bankszámlaszám

16200151-18538407

Adószám

18189223143

Nyitvatartás

H - CS 09:00 - 16:00

Telefon

+36 30 522 5994

Cím

1111 Budapest, Bartók Béla út 10-12.

E-mail

info@kek.org.hu

Bankszámlaszám

16200151-18538407

Adószám

18189223143

Nyitvatartás

H - CS 09:00 - 16:00