The Art of Joining: Teamwork
A Teamwork című kiállítás és workshop-sorozat a LEAP Collective és a KÉK szervezésében valósult meg, és Konrad Wachsmann építész munkásságát kutató projektből indult ki. Az 1901-ben Frankfurt/Oderben született Wachsmann az építészet technológiai fejlődésének elkötelezett támogatója volt egészen 1980-ban, Los Angelesben bekövetkezett haláláig. A második világháború után Wachsmann tudományos és együttműködésre épülő megközelítése meghatározóvá vált mind oktatási, mind tervezési módszereiben. Osztrák nyári egyetemek, japán szemináriumok és amerikai előadások keretében dolgozta ki a csapatalapú tanulás innovatív modelljeit, és ezzel egyidejűleg új együttműködési és építészeti formákat is tervezett.
Workshop témák:
[1] Gyár: Hogyan dolgozunk együtt?
Ez a workshop a kollektív termelési módokat vizsgálja, különösen a kapitalista gyári munka és a kommunista munkabrigádok éles kontrasztján keresztül, és ezek építészeti hatásait állítja szembe. Történeti példák alapján kortárs kérdéseket is érintünk, mint a tulajdonjog és a szerzői jog kérdései a közös munkában, a múltban és a globális tudásmegosztó rendszerek jelenében.
[2] Hálózat: Hogyan szerveződünk?
A workshopban a hálózatot mint együttműködési formát és munkamódszert vizsgáljuk. Konrad Wachsmann interdiszciplináris hálózat koncepciójából kiindulva megkérdezzük: hogyan építettek kapcsolatokat régen és most földrajzi és szakterületi távolságokon át? A telefon, fax és repülőgép hogyan formálta a hálózatokat történetileg? Manapság, amikor a hálózatépítés leggyakrabban online történik, milyen előnye lehet a közös térmegosztásnak és a jelenlétnek? Várjuk a hozzájárulásokat a hálózatokról szerzett saját tapasztalatokról vagy történeti esettanulmányokról.
[3] Iskola: Hogyan tanulunk együtt?
Ebben a workshopban az kollaboratív tanulási módszerek vizsgálata és kipróbálása a cél. Wachsmann szigorúan felépített oktatási formáiból kiindulva arra kérdezünk rá, hogy létezik-e olyan tanulási módszer, amely megfelel az együttműködésen alapuló tervezési folyamatnak. Az információ megosztása, újraértelmezése és újrarendezése kulcsfontosságú technikák tudásunk előállításában. Történeti példák és kortárs gyakorlatok révén közösen vizsgáljuk a mai globális tudáshálózat eszközeit.
A workshop hozzájárulások kapcsolódhatnak a csapatmunka és az együttműködés gyakorlatához az építészet és a design területén, valamint kortárs vitákhoz és egyéni tapasztalatokhoz. A formátum szabadon választható: szívesen fogadunk előadásokat, esettanulmányokat, módszertani megbeszéléseket, vizuális esszéket, film- és hanganyagokat. A workshopok eredményei a közreműködők által elfogadott formában bekerülnek a Teamwork című kiállításba, a közös szerzőség elismerésével. Azokat, akik szívesen részt vennének a kiállítás kibővített változatának installálásában (2019. december 12–13.), szintén örömmel várjuk. Utazási/szállásköltségek támogatására van keretünk, elsősorban a korai jelentkezők számára.
A L.E.A.P. Collective a Bauhaus Dessau-ban találkozott 2018-ban. Első kiállításuk, Az együttműködés művészete: Az univerzális csatlakozó tervezése a Bauhaus ösztöndíjasai és kutatói közreműködésével készült, és Konrad Wachsmann kísérleti építészetét vizsgálta az oktatás, technológia és politika kérdéseinek metszetében. A L.E.A.P. kollektíva tagjai különböző területek szakértői – építészet, design, történelem, újságírás, oktatás és kurátori munka – melyeket összehangolva kritikai kutatásokat végeznek és új kontextusokba helyezik a fogalmakat. A csapat távolságokon és időzónákon át dolgozik együtt, tagjai Berlinben (Eva-Maria Offermann), New Yorkban és Cambridge-ben (Phillip Denny), Bécsben (Lisi Zeininger), valamint Varsóban és Manchesterben (Adam Przywara) élnek és dolgoznak.
A projekt a Kortárs Építészeti Központ által kiírt 33,3 m2-es kurátori pályázat nyertes pályaműve. Szponzorok: Nemzeti Kulturális Alap, Újbuda Önkormányzata, Goethe Intézet Budapest.